האכלת הכלב במזון מן השולחן

האם מותר קצת "לפנק" כלבכם האהוב ?  להיכנע לתחנוניו בשעה שאתם סועדים להנאתכם ארוחת צהריים פיקנטית בעוד הוא   מסתכל בעיניים מתחננות , ולחלוק עימו  סטייק עסיסי, חתיכת פשטידה או שארית עוף מטוגן?

התשובה- בפירוש לא! לא כדאי להיכנע ל"אפקט החמידות" של הכלב, ולא כדאי להלעיטו בשאריות מזון.

מערכת העיכול וחילוף החומרים של הכלב אינם זהים לאילו של האדם, אמנם הריחות הפיקנטיים מושכים את הכלב ואת בעליו באותה מידה, אך יש להימנע משיתוף כלביכם בארוחות שלכם.

להלן מספר סוגי מזון שלא רצוי לחלוק עם הכלב המשפחתי, חלקם אף מוגדרים כרעילים מאוד לכלבים:

מאכלי גבינה – מוצרי חלב:

עובדה מהחיים: רב מוצרי החלב עשויים חלב פרה, החלב הינו למעשה הפרשה של "נוזל גדילה" המיועד לעגל הצעיר , כלבים אינם עגלים! לאחר שנגמלו מיניקה אין כל צורך לתת להם מוצרי חלב ורובם אינם "מצוידים" באנזימים הדרושים לפירוק ועיכול חלבוני החלב והסוכר שבחלב.

מחקרים שונים הוכיחו ש קזאין  casein (חלבון חלב) מפריע בספיגת נוטריינטים (חמרי הזנה)

– כלבים שניזונים ממוצרי חלב על בסיס קבוע ייטו יותר לשלשל ויהיו בסכנת חוסר איזון תזונתי  והתייבשות.

עצמות (עוף דגים בקר):

מעי הכלב מפותל בדיוק כמו המעי שלנו,  עצמות ישרות לא יכולות לעבור בו בקלות, ובמקרים רבים קצוות עצם חדים ושבבי עצם קטנים יכולים לפצוע, לחורר ולחסום בצורה מלאה או חלקית את מעבר המזון המתעכל במעיים. מכאן מתפתח תהליך זיהומי נרחב,  או דימום המסכן את חיי הכלב באופן מיידי.

שוקולד ( הרעלת שוקולד בכלבים ):

מכיל ת'יאוברומיד  Theobromide שיכול לגרום לאי סדירות בקצב לב של הכלב , תלוי בכמות שאכל ובגודלו של הכלב, אבל עדיין עדיף להימנע מסיכונים מיותרים. מידע נוסף אודות הרעלת שוקולד בכלבים >

בצל ושום:

מיובשים, טריים, טחונים או כל צורה אחרת.

מכילים ת'יוסולפאט (Thiosulfate), הפוגע בכדוריות דם אדומות במהלך תנועתן  בכלי הדם, וגורם לאנמיה (Hemolytic anemia ). הכלב יהפוך חלש, אנורקטי, יקיא ואף ישלשל. סימני הרעלת בצל ושום קשים מאוד לאיתור בבדיקת דם –אנא הימנעו משילובם במזון הכלב.

ענבים:

בנוסף לסכנת חנק, ענבים מכילים חמרי הדברה ומדשנים שונים שמזיקים לכלב.

ידוע שענבים גורמים לכשל כליות אקוטי בכלבים (מנגנון הפגיעה לא ברור במדויק). עקב הפגיעה בכליות הכלב לא יכול להפריש שתן כראוי, ורעלנים רבים (תוצרי חילוף חומרים נורמלי שבמצב בריא היו נשטפים מהגוף בשתן)  נשארים במחזור הדם, אינם נשטפים החוצה, וגורמים נזק גדול לאיברים  הפנימיים.

שאריות מזון שומני "מהשולחן"

אנשים רבים נוטים לתת שאריות מהארוחה לכלב, למשל עור של עוף או חלקים שומניים מהבשר. מזון עתיר שומן זה  יכול לגרום לדלקת בלבלב ולדלקת מעי חמורה, ואילו מסכנות את חיי הכלב.

מזון לא מבושל כראוי:

עלול לגרום לזיהום חיידקי ולהדבקה בטפילים שונים. יש לבשל מוצרים מהחי כראוי במידה ורוצים בכל זאת לתת אותם לכלב.(המלצה זו תקיפה גם לבני אדם).

פיצוחים:

מנגנון ההרעלה איננו ברור אך כלבים שאכלו בוטנים ואגוזים פיתחו תופעות של כשלים מוטוריים (תנועתיי ) רעד שרירים , חולשה ושיתוק.

מזון פג תוקף:

בעת חיטוט שגרתי במקרר ישם בעלים שחסים על הגבינה שהתקלקלה או מזון אחר פג תוקף ונותנים אותו לכלב. מזון מקולקל, שאיננו ראוי למאכל אדם, איננו ראוי גם למאכל הכלב ויכול לגרום לדלקות מעי חריפות ולהרעלה (מזון מעופש, למשל, מכיל רעלני פניצילין שגורמים לעוויתות חמורות בכלבים)

במשך שנים רבות עוסקות חברות מזון לכלבים בפיתוח מוצרים. הושקעו מאמצים רבים במחקר על פי גודל הכלב וגזעו, ונוצרו מוצרים בריאים ומאוזנים באיכות מעולה, בעלי ערך תזונתי גבוה ויעילות נעכלות אידיאלית.

לשם גיוון פותחו גם מוצרים נילווים כתוספים וחטיפים בצורות וטעמים שונים לשם עיניין ופינוק:

חטיפים יבשים או לחים, צורת עצם או צורת נעל ואפילו צורת מברשת שיניים לשמירה על הגיינת הפה של הכלב, ועוד ועוד אינספור המצאות.

אנא אמצו מוצרים אילו, האכילו בהם את כלביכם, והימנעו ממתן מאכלים  "מן השולחן" שלנו.

להסברים נוספים והדרכות בנודע לתזונה על פי גזע, גיל, גודל ומחלה  אנא פנו למרפאתו של דר' יובל סמואל והצוות ישמח לייעץ ולסייע בבחירת המזון הראוי לכלביכם.