ניקוי שיניים לכלבים

ניקוי שיניים לכלבים בפרט וטיפולי שיניים לכלבים בכלל נעשים פופולריים יותר ויותר עם השנים, הודות למודעות העולה לחשיבות הנושא בקרב בעלי הכלבים.

טיפולי שיניים נעים החל מניקוי שיניים וניקוי אבן פשוט ועד לעקירות שיניים ומתן אנטיביוטיקה לדלקות חניכיים חריפות.

דחיית הטיפול באבן שן מרגע הימצאותה יוצרת קושי עתידי למתן פתרון טיפולי אופטימלי.

נוכחות אבן שן אינה רק עניין של אסטטיקה. בראש ובראשונה היא עלולה לגרום לריח רע מהפה. כמו כן היא מקור להצטברות חיידקים היוצרים גירוי בחניכיים עד כדי היווצרות דלקת חניכיים המביאה לכלב תחושה של רגישות וכאב.

לבסוף עלולה אבן שן לגרום לרפיון בסיס השן וליצירת ריקבון, אבסס הלוחץ כלפי מעלה על העין, כאבים לכלב ולבסוף לאובדן השן.  כל אלו מביאים בסופו של דבר לסכנה ברורה להתפשטות הזיהום אל עצמות הלסת, שהינה בעיה קשה מאוד לפיתרון.

כל הסיבוכים הללו יכולים להיפטר בצורה הפשוטה ביותר – ערנות בסיסית של הבעלים ושל הווטרינר המטפל!

כל כלב המגיע למרכזי הרפואה הוטרינרית שלנו עובר מעין סריקה קלה של דברים בסיסיים בטיפול שיגרתי בכלב, שהינם פשוטים לתחזוק אך יכולים ליצור הרבה בעיות אם הם מוזנחים, ובניהם: טיפול בקרציות, פרעושים, אופי תזונתו של הכלב ומצב השיניים.

לכל כלב בגיל כזה או אחר תיווצר אבן שן. ישנם כלבים עם נטייה גדולה יותר להיווצרות אבן שן, או כלבים שנאספו מהרחוב ולא זכו לאכול מזון איכותי שבין השאר תפקידו לנקות את השיניים. ישנם כלבים עם ריח רע מהפה ללא אבן שן כלל.

במקרה זה מתפקידנו להתחיל לתשאל את הבעלים על תזונה נכונה ועוד.

אבן שן קלה אינה דורשת טיפול שיניים. יחד עם זאת ימליץ הצוות הרפואי בחום על תשומת לב יתרה לעניין תוך

מתן טיפול מונע, שמע  ניקוי השיניים יגיע בקרוב…

מומלץ כי כל כלב, בכל גיל יתחיל בטיפול מונע לאבן שן. יחד עם זאת טיפול זה אינו מונע לגמרי את הצטברות אבן השן, אלא מעכב או מאט את היווצרותה.

הטיפול המונע מורכב ממזון איכותי. ישנם מזונות המיועדים במיוחד למטרה זו ואחרים שאיכותם מספיקה לשמירה מפני הזנחת השיניים. גם משחת שיניים גם היא אפשרות קיימת אך מחייבת שיתוף פעולה הן מצד בעל החיים והן מצד הבעלים. לצערנו רבים מבעלי הכלבים התייאשו אי שם באמצע הדרך ולא הקפידו על צחצוח השיניים.

לשם כך קיים פיתרון מי הפה המאפשר לשים מי פה במי השתייה של הכלב. יתרונם הינו בפשטות השימוש שכן תוך כדי שתייתם הם עוזרים בחיטוי הפה, ממש כמו אצל בני אדם, ואינם משנים את טעם המים עבור הכלב.

טיפול שיניים נעשה בהרדמה מלאה, אך קצרה יותר משל ניתוח רגיל וכמובן מותאמת לגיל הכלב ומצבו הבריאותי.

לאחר טשטוש והרדמה, הכלב עובר הערכה של חלל הפה, ניקוי אבן השן, עקירת שיניים רופפות על פי הצורך וחיטוי הפה במי פה.

הכלב מתעורר כמעט לגמרי תוך שעתים שלוש ויכול ללכת הביתה עם המלצות להמשך טיפול בהתאם למצבו. אם רוב שיני הפה נעקרו יתכן ויהיה צורך לעבור למזון רך או מרוכך. במידה ומצב החניכיים בכי רע יצטרך הבעלים להמשיך את הטיפול במתן אנטיביוטיקה לכלב. לפעמים מתגלים, לא עלינו, גידולי פה שהם אלו הגורמים לריח הרע או לבעיות השיניים עצמן.

כמובן גם במקרים אלו יש לפעול בהתאם.

אנו מזמינים אתכם להגיע לאחת המרפאות של ד"ר יובל סמואל מרכזים לרפואה וטרינרית" לבדיקות שגרתיות ולהיות ערניים למצב אבן השן בקרב יקיריכם.

זאת, על מנת לשמור על בריאותם, להימנע מלהגיע אתם למצבים המסובכים שלעיל, ובכך למנוע מהם סבל מיותר.