נשירת שיער אצל כלבים

נשירת שיער אצל כלבים – העברתם ערב נעים על הספה ברביצה משותפת מול הטלוויזיה ולפתע גילתם שהספה מכוסה בפרווה גם לאחר שהכלב נטש אותה… אין סיבה לבהלה, נשירת פרווה הינה פיזיולוגית, כלומר דבר נורמאלי בכלבים.

הכלב המבוית עוטה פרווה המכסה את רב גופו, צבעה ועובייה משתנים לפי גזע וגילו של הכלב. לפרווה (שיער) תפקיד חשוב בשמירה על עור הכלב מפני קרינת השמש ונזקי-הסביבה , בנוסף היא ממלאת תפקיד חשוב בויסות חום הגוף ( גם מפני החום וגם מפני הקור ).

כפי שהאדם מאבד מאות משערות ראשו בכל שבוע, כך גם נשירת פרווה בכלב ממוצע הינה תופעה טבעית למשל בעת מעבר מפרוות גור לפרוות בוגר ובחילופי עונות.

יש לדעת שפרוות הכלב הינה ראי למצב בריאותו, אם יש חשש שנשירת הפרווה רבה מן הרגיל ייתכן שזהו רמז לבעיה בריאותית כלשהי כגון:

אלרגיה ( למזון או עונתית.)

רגישות יתר לעקיצת פרעושים יתושים או קרציות.

מחלות על רקע הורמונאלי ( קושינג או תת-תפקוד של בלוטת התריס).

תת-תזונה .

מה נוכל לעשות על מנת להקל על תופעת נשירת שיער אצל כלבים ולשמור על בריאותו של הכלב ואיכות פרוותו ?

ראשית יש לערוך בדיקה פיזיקאלית מלאה אצל הוטרינר להערכת הנשירת השיער וזיהוי הסיבות לה.

לאחר ששללנו בעיות רפואיות עלינו לחשוב כיצד לחזק את צמיחת הפרווה ולשמור על בריאות הכלב הנה מספר טיפים בנושא:

חשוב לציין שפרווה שאינה מטופלת כראוי ( לא מסורקת, קשרים,לא רחוצה ) לא תמלא את תפקידיה ותגרום אי-נוחות לכלב. הברש את הכלב על בסיס קבוע, ישנן מברשות מיוחדות לכלבים, הקפד להבריש את הפרווה עם כיוון צמיחתה להברשה יעילה ונעימה יותר.

באופן כללי אין צורך לרחוץ את הכלב לעיתים קרובות כי למעשה בכך אנו מסירים את השכבה השומנית שמכסה את עורו והופכים את העור חשוף ופגיע יותר.

יש להקפיד על רחיצת הכלב בשמפו המיועד לכלבים בלבד, במרפאה וטרינרית ישמחו להמליץ על מרווחי רחיצה נכונים ומגוון תכשירים המותאמים לרחיצת כלבים ושומרים על חומציות העור ושלימות הפרווה.

טפילים – הקפדה על טיפול מניעתי באופן קבוע נגד טפילים חשובה לבריאות הכלב דבר ראשון ולבריאות העור והפרווה בנוסף.

הזנחת הטיפול תוביל לנגיעות בפרעושים וקרציות מה שיעודד נשירת פרווה אצל כלבים, דלקות עור ומחלות קשות אחרות כגון קדחת קרציות ונגיעות קשה בתולעי מעיים למשל (Dipylidium caninum )- כאשר הכלב מתגרד בעזרת פיו הוא בולע פרעושים ואילו משמשים כנשא של לרוות תולעי המעיים שמתפתחות בקיבתו של הכלב.

טיפול מניעתי קבוע נגד טפילים חיצוניים יקל על בעיית הטפילים הפנימיים ואף ימנע אותה. במרפאה וטרינרית ימליצו לפניך על תכשירים למניעת הדבקה בטפילים חיצוניים ופנימיים.

• הקפד על תזונה נאותה לכלביכם ואל תאכילו אותו "באוכל מן השולחן" ( מאמר בנושא ניתן למצוא באתר)

• וודא שמזון הכלב מכיל EFA ׁ(essential fatty acids), אלו חומצות שומן המכילות את משפחות אומגה 3 ואומגה 6, וחיוניות לשמירת בריאות העור והפרווה.

• מחקרים שנערכו בשנים האחרונות מצביעים על כך ששילוב DHA (Docosahexaenoic acid) שהינה חלק ממרכיב אומגה 3 –חומצת שומן הנמצאת בשמן דגים, תורמת רבות לשיפור בעיות עור ופרווה בכלבים וכדאי לוודא שעל שק המזון מצוין מרכיב זה.

• כמו בני האדם גם כלבים מנצלים את חומצות השומן במזון לייצור EICOSANOIDS, חומר דמוי הורמון פועל כנוגד דלקות טבעי ,ניתן למצוא אותו גם בתוספי מזון במרפאות וטרינריות.

רצוי מאוד לפנות למרפאה וטרינרית להתייעצות והמלצות לגבי מזון איכותי המכיל את חומצות השומן ההכרחיות ובעל נעכלות גבוהה שיתרום לבריאות הכלב ושלמות פרוותו.

( וודאו שמרכיבי התזונה מציינים תוספת EFA-OMEGA 3 OMEGA 6, DHA )

ישנן במרפאה גם תוספי מזון לכלבים הסובלים מחוסר איזון תזונתי, לשם חיזוק ו"הבראת" הפרווה ותוכלו לבקש הסבר ופירוט על מגוון תוספים אילו.

ד"ר יובל סמואל מרכזים לרפואה וטרינרית. וטרינר כפר סבא, וטרינר תל אביב, וטרינר כפר שמריהו.